رقص تره کمه+ حرکات موزون تره کمه+ حرکات هماهنگ تره کمه

Ava Dance Academy

رقص تره کمه

رقص ترکمه (به ترکی آذربایجانی: Tərəkəmə) (به انگلیسی: Tarakama) از جمله رقص‌های فولکلوریک و قدیمی اهالی آذربایجان است. تره کمه نام قبیله ا ی است که از زمانهای خیلی قدیم در سرزمین آذربایجان ساکن یافته اند. تره کمه ها تابستان را در ییلاق و زمستان را در قشلاق میگذراندند و ساکن شدن آنها در زمینهای قره باغ ـ شاماخی ـ شکی معلوم است. همچنین ساخت رقص تره کمه نیز از طرف تره کمه ها معلوم بوده ولی تاریخ ساخت آن مشخص نیست. ساکنین کهن سال و قدیمی آذربایجان اجرای رقص تره کمه را بیاد میاورند که این خود دلیلی برای اثبات این رقص بعنوان یکی از قدیمی ترین رقصهای آذربایجان است.

رقص تره کمه دریک ملودی شبیه بهم با دو واریانت مختلف موجود است، البته هردو موسیقی یکسانی دارند:
۱ـ واریانت اول رقص آرام و لیریک تره کمه هاست که توسط بانوان اجرا میگردد.
۲ـ واریانت دوم اجرای این رقص در منطقه نخجوان و شکی است که با سرعت متوسط و بصورت جلد هم زمان توسط بانوان و مردان اجرا میگردد.
این رقص اولین بار توسط خانم امینه دلبازی اجرا گردیده که تنظیم کننده آن علی بابا عبدا…یف است . در اجرای این رقص حرکات رقص مخصوص بانوان آذربایجانی از جمله : حرکات دست ـ سیندیرما ـ دیسکینمه مشاهده میگردد. هم اکنون این رقص در بسیاری از مناطق آذربایجان متداول بوده و توسط گروههای حرفه ای و آماتور رقص آذربایجانی اجرا می شود.

منبع: azeridance.com

با ما باشید: اینستاگرام فیسبوک ایمیل


آرمان ما آموزش همنوایی با موسیقی است

رقص تره کمه+ حرکات موزون تره کمه+ حرکات هماهنگ تره کمه